Ромочевиця: географія, історія, видатні уроженнці.
Ромочевиця — (Romocsaháza, Romocsfalva- угор., Romocevice-чеш.)- підгірне село в Україні, розташоване на південному сході Мукачівського району Закарпатській області, в 15 км від райцентру.

Межує з селами: Фагараш –з півночі, Пістрялово – з північного заходу, Макарьово – із заходу, Горбок – з півдня, Залуж – зі сходу, навколо села вінком іде пагорб Копань.

Історія села

На місті села існувало поселення Роман-потік, зруйноване під час татаро-монгольського нашестя. Пізніше тут був розташований маєток марамароського піджупана Станіслава Довгая, який було спалено через борг перед князем Коріатовичем. В 1398 році король Жигмунд подарував Петрові Ромочаєви (сербу за походженням) міст на Латориці, на якому бралося мито.

Перша згадка про Ромочівську школу відноситься до 1682 р., є відомості, що у 1704 році священник Василь Поп “учив діти на віросповіданіє и Граматику за слав”янським алфавітом”.

Добровольці з Ромочевиць приймали участь у повстанні куруців та облозі Мукачівського замку Ференцем ІІ Ракоці у червні 1703 року.

У середині березня 1919 року в Ромочевцю ввійшли румунські війська, яких невдовзі по тому вибили чехословацькі. Чехословацький період 1920-1939 рр. у житті села відзначився бурхливим розвитком народної освіти, господарювання, культурних та спортивних організацій. Після Віденського арбітражу 1938 року та анексії Мукачева Угорщиною, Ромочевиця стала прикордонним селом. На виборах до Сойму Карпатської України селяни підтримали Українське Національне Об’єднання, за УНО в Ромочевиці проголосували 192 виборці, проти – 29. Навесні 1939р. Угорщина розпочала військові дії проти Карпатської України, оборона села силами місцевої жандармерії продовжувалась до 14 години 16 березня. Під угорською владою Ромочевиця залишалася по жовтень 1944 р., 25 жовтня в село зайшли радянські солдати. 26 листопада 1944р. делегація села Ромочевиця, яку очолював Василь Печора (Метриканич) на з’їзді Народних Комітатів у м. Мукачеві проголосувала за возз’єднання з Україною. За радянських часів село приєднано до с.Залуж, як окрему адміністративну одиницю відновлено в 1992 р.

Видатні уроженнці
Василь Чопей - педагог, мовознавець.
Василь Дурдинець - український політик.


Создан 11 сен 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником