Мукачівський район: географія, історія, промисловість, культура і освіта, персоналії.
Мука́чівський райо́н розташований у західній частині Закарпатської області і межує з Ужгородським, Берегівським, Іршавським та Свалявським районами. Районний центр - місто Мукачеве.

Географія

Район розкинувся на берегах річки Латориця і розташований на автошляхах Ужгород-Іршава, Ужгород-Свалява, та на автомагістралі міжнародного сполучення, яка з'єднує Західну Європу з Україною. Через територію району проходять 58,6 км доріг державного значення, 179 км місцевого значення та 252 км районного значення. Через район проходить залізнична лінія Чоп - Львів; залізничні станції - м. Мукачеве, смт. Чинадійово, смт. Кольчино, с. Баркасово, с. Страбичово. Територією району проходить траса нафтопроводу "Дружба", газопроводу "Братерство" та високовольтної лінії електропередач "Мир".

Площа Мукачівського району становить 1,1 тис. км², що складає 8,6% від території області. В районі 37 сільських та 2 селищні ради, 2 селища міського типу та 86 сіл. На території району проживає 101,4 тис. чоловік. За національним складом проживають 90 тисяч українців (84%), 12,8 тисяч угорців (12%), 1,8 тисяч німців (1,6%), 1,1 тисяч росіян (1%) та 1,05 тисяч інших національностей. Рельєф Мукачівського району гористо-низовинний. На півночі району розташовані відроги Вигорлат-Гутинського вулканічного хребта і передгір'я Карпат, на півдні і південному заході - Закарпатська низовина. Клімат району помірно-континентальний, гори перешкоджають пронесенню на територію району арктичних мас холодного повітря. Через район з північного сходу на захід протікає річка Латориця ,в яку впадають річки Визниця, Обава, Синявка, Коропецький канал та ряд безіменних потічків. Загальна протяжність річок району становить 150 км. Природно-кліматичні умови району характеризуються великим різнобарвом ландшафтів, багатим рослинним та тваринним світом. Загальна площа лісів Мукачівського району складає 41650 га. Найбільш цінне промислове значення мають породи бука, дуба, ялини; Ліси району багаті мисливською фауною. На території Мукачівського району знаходиться 20 природно-заповідних об'єктів, один із яких державного значення - "Карпати". На території району є такі корисні копалини: ліпарит, андезит, базальт, цегельно-черепичні й керамічні глини; відкрито джерела підземних питних мінеральних вод. На північний схід від міста Мукачеве по обидві сторони річки Визниця розташовано ряд кар'єрів по видобуванню та переробці андезитів. Біля села Новоселиця відкрито родовище природного газу та ведеться розробка його використання. При введенні цієї свердловини в дію ряд населених пунктів району будуть забезпечені своїм природним газом (села Новоселиця, Яблунів, Гандеровиця, Станово, Завидово, Зубівка, Софія). Станом на сьогоднішній день в районі газифіковано 11717 будинків в ЗО населених пунктах, Протяжність газопроводу складає 338,8 км, із яких високого тиску 67,2 км, середнього тиску 48,3, низького тиску 192,5 км. На території району розміщені 17 газорозподільних підстанцій.

Історія

Територія, на якій розташований Мукачівський район, була заселена з найдавніших часів. Район утворився навколо міста, яке виросло біля феодального замка. Назва району та міста Мукачево, як твердять легенди, походить від слова "мука". За одною легендою, біля замку колись стояв водяний млин, де люди мололи муку. За іншою легендою, простолюди будували замок, потерпаючи страждання та муки. У Х - XI ст. район входив до складу Київської Русі. У другій половині ХІ ст. район було захоплено угорськими феодалами. У 1086 році м. Мукачево та район піддалися нашестю половців, а у 1241 році сюди вторглися орди хана Батия. Після захвату та володіння територією у 1281 році галицько-волинським князем Левом Даниловичем, у 1321 році район знову було приєднано до Угорщини. Юридичний статус район отримав уперше у 1376 році, коли королева Угорщини Ержебет вручила м. Мукачеву грамоту на право користування власною печаткою для скріплення документів. Протягом багатьох століть район піддавався нападам чужоземців. І тільки пройшовши через війни й кровопролиття, у 1944 територію було приєднано до Радянської України. Мукачівський район як адміністративна одиниця утворився у 1946 році.

Промисловість

На території району діють 12 промислових підприємств, 9 будівельних організацій, 5 транспортних організацій, 32 сільськогосподарських підприємства. У районі зареєстровано 504 суб'єкта підприємницької діяльності з правом юридичної особи:

114 - товариств з обмеженою відповідальністю, 141 - малих приватних підприємств, 17 - спільних підприємств, 205 -селянських фермерських господарств, 25 - селянських товариств з обмеженою відповідальністю, 2 - дочірні підприємства. Крім того, у районі діють 485 суб'єктів підприємницької діяльності без права юридичної особи, тобто фізичні особи. Торговельне обслуговування населення району в основному проводить споживча кооперація , в системі якої нараховується 251 підприємств, із них 190 підприємств торгівлі , 61 підприємств громадського харчування. На території району діють 7 споживчих товариств (Чинадіївська, Кольчинське , Ракошинське , Великолучківське , Бобовищанське , Верхньокоропецьке та Страбичівське) та 4 господарства (хлібокомбінат , продбаза , райкоопзаготпром , автоколона ) , які входять до складу Мукачівської райспоживспілки. Крім торгових закладів споживчої кооперації у районі діють 197 торгових точок підприємницьких структур та інших форм власності. Всього на території району діють 448 торгових підприємств , з яких 171 підприємств громадського харчування. Промисловий потенціал Мукачівського району складається з 12 підприємств. Машинобудівну галузь представляє - ВАТ " Верстатозавод ", лісову та деревообробну промисловість o - ЗАТ " Мукачівський лісокомбінат ", українсько-словацьке підприємство " Фактор - Просперіта ", товариство з обмеженою відповідальністю " Соло ", дочірнє підприємство лісокомбінату " Нова " Основними підприємствами харчової промисловості являються хлібокомбінат споживчої кооперації, плодоовочево-консервний завод облспоживспілки, ВАТ " Консервний завод ". Борошномельно-круп'яну промисловість представляє ВАТ " Комбінат хлібопродуктів ". У промисловості будматеріалів промисловості працюють ВАТ " Мукачівський кар'єр ", " Кар'єроуправління ", " Кіровський спеціалізований кар'єр ". Із загальної кількості промислових підприємств 10 підприємств відносяться до колективної форми власності, 2 підприємства до державної форми власності. Середньорічний обсяг промислової продукції складає 16 млн. грн.. Основні види промислової продукції, що виробляються підприємствами району - це борошно, хліб, консерви, верстаки, металорізальні станки, меблі, дитячі дерев'яні іграшки, пиломатеріали, щебінь та облицювальні матеріали з каменю.

Культура і освіта

На території району культурно–мистецьку діяльність забезпечують 3 дитячі школи мистецтв, в яких працюють відділи: фортепіанний, народний, духовий, вокально – хоровий, струнно – смичковий, відділ образотворчого мистецтва та хореографії. Навчальний процес забезпечують 90 фахівців, які залучають до мистецької освіти максимальну кількість дітей. Кращі колективи, виконавці беруть участь в конкурсах, фестивалях, оглядах, концертах і є переможцями та дипломантами.

Персоналії

Видатні уродженці Мукачівського району: О. М. Врабель - український співак ( народився в с.Іванівці), Ю. А. Гойда - український поет ( народився в с. Зняцьово ), Ф. В. Іванов - український письменник ( народився в с. Зубівка), Г. М. Ладані - новатор сільськогосподарського виробництва (народилася в с. Великі Лучки), І. В. Жупан - український радянський письменник ( народився в с. Макарьово), В. І. Кохан - український письменник (народився в с. Обава), Ф. Ф. Минайло - народний художник України (народився в с. Іванівці), Ткалич 0. 0. - Герой Соціалістичної Праці (народився в с. Великі Лучки), Дурдинець В. В - міністр надзвичайних ситуацій України (народився в с. Ромочевиця), І. І. Гарапко - український скульптор (народився в с. Нижній Коропець), П. В. Лінтур - український літературознавець і фольклорист (народився в с. Горонда), В. Ю. Турянчик - майстер спорту (народився в смт.Чинадійово), С. М. Решко - заслужений майстер спорту, неодноразовий чемпіон СРСР по футболу у складі команди "Динамо Київ".


Создан 11 сен 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником