Чому Закарпаття було без прапора?
Закарпатська область - єдина область в Україні, яка до 2009 року залишалася без свого офіційного прапора. Нарешті, завдяки зваженому і передовсім фаховому підходу це питання вирішилося і на цьому всі штучні пристрасті, які за останні 17 років розпалювалися навколо прапора, вичерпалися. Адже це досить просте елементарне питання, тим більше - для Закарпатської області, яка має глибокі історичні геральдичні традиції.

У колишньому Радянському Союзі власні прапори для адміністративних областей і районів не використовувались, бо місцева символіка сприймалася як певна альтернатива й політична загроза. З розвалом СРСР були певні побоювання, що старі радянські стереотипи збережуться і в геральдичних знаках. Політизація відчувалася в окремих республіках, де окремі суб'єкти поприймали досить-таки курйозні прапори, в яких поєднувалися речі, які фактично не можна було сумістити.
В Україні загалом політизації навколо місцевих символів майже не було, за винятком двох регіонів - Криму і, на жаль, Закарпаття. В інших областях доходило до якихось конфліктів радше з дрібних питань.
Передовсім є загальноприйняті вимоги прапорового етикету, якого особливо чітко дотримуються у дипломатичних відносинах. Ними зокрема нормується, що прапори одного рівня мусять мати однакову форму і розмір, а в разі, коли вивішуються прапори різних рівнів, прапор суб'єкта нижчого рівня не може перевищувати за розміром вищого (наприклад, якщо одночасно висять Державний прапор, прапор області та району, то прапор району не може бути більшим від обласного, а обласний не може бути більшим від державного). В Україні співвідношення ширини до довжини і в Державному прапорі, і в прапорах всіх областей і районів становить 2:3.
В усіх областях України обов'язково прив'язувалися до традиції місцевих історичних символів, за винятком хіба що Донецької та Кіровоградської областей, де були створені нові знаки.
Чинним законодавством (законом "Про місцеве самоврядування в Україні", прийнятим 1997 р.) передбачається виключна компетенція сесій місцевих рад затверджувати місцеві символи. Більшість областей України затвердили свої символи саме після прийняття закону 1997 року.
Чому ж Закарпатська обласна рада прийняла у 1990 році герб, але не був прийнятий прапор? Мабуть багато хто пам'ятає ці події й був їх безпосереднім учасником. 9 лютого 1990 року пленум Закарпатського обкому КПУ замість Генріха Бандровського затвердив нового першого секретаря - Михайла Волощука, який більше часу проводив на консультаціях у Москві, аніж на місці чи в Києві, а обком отримав підсилення новими ідеологічними кадрами. Наслідком цього стали несподівані потяги партійного керівництва до автономізації краю. Прийняття 16 липня 1990 року Верховною Радою декларації про суверенітет України прискорило сепаратистські намагання. Тому нічого дивного, що Закарпатська обласна рада в кінці 1990 року першою в Україні вирішила прийняти власні символи, хоча ще існував СРСР, в якому вживання власних атрибутів на рівні областей взагалі вважалося крамолою. 18 грудня 1990 року облрада затвердила історичний крайовий герб у варіанті 1920 року, а от з прапором вийшов конфуз. На розгляд сесії внесли три проекти: з двох горизонтальних смуг - синьої та золотистої, з трьох - червоної, синьої та золотистої та блакитне полотнище з гербом крижі. Хоча й було застосовано цікаву маніпуляцію - жовтий колір перейменували на «золотистий», однак очевидно, що навіть такий варіант не влаштовував партійну номенклатуру, бо таким чином історичні національні кольори отримували легалізацію на рівні Закарпатської області.
Літо 1991 року - заколот ГКЧП, партійне керівництво Закарпаття, як і інших областей, підтримало путч, і тому після його провалу почалися вимоги про відставку партійних лідерів. У відповідь номенклатура швидкими темпами почала піднімати питання про автономний статус області. Проте всі ці події завершилися нічим і розпалити конфліктну ситуацію на Закарпатті не вдалося.
Восени 1992 року в Криму затверджено прапор у комбінації з російських трьох кольорів - червоного, білого і синього. Саме в цей час прапори в подібній кольоровій комбінації з'являються й на Закарпатті.
Варто нагадати, що в Закарпатті ще раз намагалися прийняти прапор області. Розпорядженням голови облдержадміністрації Геннадія Москаля за № 443 від 30 серпня 2001 року був оголошений конкурс на нові символи. Але категоричні вимоги з боку деяких громадських організацій прийняти триколор у російських барвах як прапор області призвели до конфлікту й розпорядження про конкурс відмінили.

Відомо, що Закарпаття до 1920 року не було єдиним адміністративно-територіальним утворенням і не мало власного герба та прапора. Проте поняття національного прапора вже на цей час сформувалося.
Найцікавішим є те, що в 1918 - 1919 роках синьо-жовтий прапор визнавали не лише й усі народні ради та ліги з проукраїнською, про-чеською чи проугорською орієнтацією, й організації закарпатських переселенців в Америці, але й русофіли (Бескид). 1934 року синьо-жовтий прапор був легалізований як крайовий для Підкарпатської Русі. Зрештою, синьо-жовтий прапор затверджено як державний Сеймом Карпатської України 15 березня 1939 року, причому в Законі ч.І фіксувалося, що «барва синя є горішня, а жовта є долішня». На той час в Галичині вживався переважно жовто-синій прапор (з верхньою жовтою смугою), а на Наддніпрянщині в 1917-1920 роках використовувалися блакитно-жовті прапори (тобто, зі світло-синьою смугою).
Після входження Підкарпатської Русі до складу Чехословаччини виникла проблема - її крайовий герб мав фігурувати у середньому та великому державних гербах ЧСР. З Ужгорода була дана пропозиція скласти такий герб з символів комітатів (жуп), які формували Підкарпатську Русь. На підставі зібраної інформації празька комісія розробила власний проект, у якому мали відобразитись основні політичні угруповання краю - синє поле з трьома золотими балками означало «народовців», а червоний ведмідь у срібному полі - русофілів. Такий варіант і ввійшов до державних символів Чехословаччини, затверджених 30 березня 1920 року.

Оскільки область досі залишалась без офіційного прапора, то під час різних загальноукраїнських заходів чи виставок використовували замість нього або білий, або синьо-жовтий прапор з гербом області посередині полотнища. Останній широко вживається різними закарпатськими земляцтвами за кордоном. Зважаючи на те, що синьо-жовтий прапор мав тривалу власну традицію на Закарпатті, виконував функцію і крайового в Підкарпатській Русі, і державного для Карпатської України, тому цей варіант, доповнений гербом, цілком був прийнятний для затвердження як прапор області.
Інший варіант, який міг би зняти і політичні проблеми, і зберегти місцеві традиції, - це варіант так званого гербового прапора. Герб Закарпаття вже пройшов випробування часом і тепер легалізований як герб області. Цей герб дійсно дуже вдало символізує край і дуже вдало підкреслює його багатонаціональну специфіку: передовсім він був створений чеськими геральдистами, побудований за принципом угорської геральдики (герб Угорщини також складається з двох частин, одна з яких ділиться на горизонтальні смуги), відображає місцеву історичну і географічну специфіку. Тобто, як прапор області: прямокутне полотнище зі співвідношенням ширини до довжини 2:3, розділене вертикально на два рівні поля, частина від древка складається з семи рівношироких горизонтальних смуг - поперемінне чотири сині та три жовті, на білому полі з вільного краю спинається червоний ведмідь, повернутий до древка.
На останньому засіданні обласної ради 27 лютого в Ужгороді затвердили офіційний прапор Закарпатської області. Більшість депутатів схилилось до варіанту жовто-блакитного прапору із гербом Закарпатської області - бурий ведмідь на синьо-жовтому фоні - у верхньому лівому куті.
Сподіваємось, що прийняття такого прапору покладе нарешті край різним безплідним дискусіям і політичним спекуляціям, а область нарешті отримала прийнятий символ.


Создан 11 сен 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником